Polub naszą stronę na Facebooku
 
Sobota, 16 lutego 2019 roku 
 
 
 
 

Krawaty

 

Jak większość wynalazków powstanie krawata jest bezpośrednio związane z działaniami wojennymi. W 1660 roku, podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami regiment wojska chorwackiego wizytował Paryż. Zwycięscy bohaterowie wojny zostali przedstawieni francuskiemu władcy Ludwikowi XIV.

Król ten znany był z uwagi jaką poświęcał strojom. Toteż nie uszły jego uwadze, zawiązane na szyjach chorwackich oficerów kolorowe jedwabne chusteczki. Ludwik XIV tak uległ fascynacji, iż utworzył własny regiment nazwany 'Royal Cravattes'. Tak więc słowo krawat pochodzi bezpośrednio od wyrazu Chorwat. Póżniej Król 'Słońce' zatrudniał specjalnego 'cravatiera', który miał za zadanie wyłącznie dbać o jego 'cravates'.

Wkrótce obyczaj noszenia krawatów przeszedł również do Anglii i innych części Europy. Od tego czasu żaden dżentelmen nie mógł uważać się za dobrze ubranego jeżeli nie miał czegoś zawiązanego wokół szyi, im bardziej dekoracynego tym lepiej.

Ostatnie badania wykazują, iż krawat może być starszy niż nam się wydaje. Już ponoć żołnierze chińskiego cesarza Shi Huang Ti (260-209 p.n.e.) nosili wokół szyi chusty. Również starożytni legioniści rzymscy nosili szale zwane 'Focale'.

Ze zwisem męskim w Polsce to było tak. W latach bodajże siedemdziesiątych rząd PRL obiecał narodowi, że nie bedzie podwyżek cen. Naród się cieszył. Jednakże kasa państwa potrzebowała gotówki. Dlatego zastosowano taki myk: wprowadzano stare towary pod nowymi nazwami. I tak np. młotek nazywał się 'wbijacz do gwoździ', slipy - 'trójkat męski elegancki', a krawat - 'zwis męski'. Ceny młotka, slipow i krawatow nie zmieniły się. Jednak nie można ich było nigdzie kupić. Za to każdy mógł nabyć wbijacz, trójkat czy też zwis, ale po cenie dużo wyższej. I tak to było.

Żródło: krawat.pl

Najdawniejsze ślady wczesnych form krawata odnaleziono w grobowcu pierwszego cesarza chińskiego Qin Shih-huang-di. Żołnierze jego Terakotowej Armii mają wiązane na szyi chusty.
W chusty stroili się również rzymscy żołnierze. Na wizerunkach armii uwiecznionej w marmurze kolumny Trajana pochodzącej z 113 r. n. e. szyje żołnierzy zdobią zarówno chusty zawiązane na wzór wstążki, jak i przypominające węzeł prosty.

W 1630 roku król Francji Ludwik XIII dokonał przeglądu swych wojsk, między nimi również regimentu najemników chorwackich. Kolorowe jedwabne chusty noszone przez chorwackich oficerów zwróciły uwagę monarchy na tyle, że nadał tej formacji miano Royal Cravattes (stąd cravate). Później krawat wszedł również na stałe do stroju króla, a pieczę nad królewskimi cravates sprawował tzw. cravatier. Wkrótce moda na noszenie krawatów przeszła również do Anglii a następnie do całej Europy. Do dzisiaj krawat uważa się za nieodłączny element stroju eleganckiego mężczyzny.

W Polsce, w drugiej połowie lat 70. XX wieku, handlową nazwą krawata był zwis męski ozdobny, lub zwis męski elegancki. Wprowadzenie tej nazwy tłumaczone jest najczęściej względami politycznymi. Faktem jest jednak, że w owych czasach trwała kampania na rzecz czystości języka polskiego, co polegało na wymyślaniu polskich odpowiedników wyrazów pochodzenia obcego. Ta nazwa w języku potocznym nie przyjęła się, ale ciągle funkcjonuje w dowcipach "z epoki".

Dzień bez krawata
2 czerwca jest organizowany Dzień bez krawata. W wielu firmach w tym dniu obowiązują stroje nieformalne.

Wiązanie krawata
Kilka popularnych węzłów:

 • four in hand pojedynczy
 • four in hand podwójny
 • półwindsorski
 • windsorski
 • skrzyżowany
 • klasyczny amerykański
 • free american
 • węzeł włoski Nicki
 • węzeł wenecki
 • węzeł wiktoriański
 • klasyczny amerykański

Żródło: pl.wikipedia.org/wiki/Krawat

 
Licznik gości: 1284934..:: Copyright M&Sz ..::.. Design by Misiek ::..
M&Sz - Producent i importer: szale, krawaty, poncho, rękawiczki wieczorowe, pareo